תרומת ביצית ובעיות פוריות

תרומת ביצית ובעיות פוריות

גלול מטה
בארץ ישראל כ- 25% מהזוגות נתקלים בקשיים בהולדת ילדים ונזקקים לעזרה והתערבות רפואית. זהו נתון שעולה עם עבור השנים והסיבות לכך רבות. אחת הסיבות שאין עליה מחלוקת היא גיל הנישואין, ובעקבות כך הגיל בו מנסים לראשונה להרות. נשים רבות היום דוחות את גיל ההולדה כדי שתוכלנה לפתח קריירה שדורשת התמסרות גדולה מבחינת היקף שעות העבודה, והפוקוס בתקופת חיים זו במקביל לזוגיות, הוא על התקדמות מקצועית.


אצל נשים בשונה מגברים תקופת הפריון מוגבלת בזמן, טווח השנים ה"טובות" להרות הוא בין גילאי 25-35. בגילאים המבוגרים יותר חלה ירידה בפריון ונשים רבות נתקלות בקשיים ונאלצות לקבל עזרה באמצעות טיפול הורמונאלי, הזרעות, הפריה חוץ גופית ועוד... גם גיל הטיפולים מוגבל היום בקופות החולים וישנם זוגות שנאמר להם שהסיכויים נמוכים מאד או שאין כלל סיכויים להרות.   

במקביל לעליה בגיל הנישואין ובעליה בגיל בו נשים רוצות להרות, ישנן תמורות נוספות ואחת מהן שהופכת נפוצה יותר ויותר בשנים האחרונות היא "תרומת ביצית". נכון להיכתב דברים אילו תרומת הביצית נעשית ע"י תורמות מחו"ל, ישנם מספר מסלולי טיפול בתרומת ביצית שמובילים מרכזים רפואיים פרטיים בארץ.

תרומת ביצית מתאימה לאישה שרוצה ויכולה להרות (כאשר נשללה בעיה רפואית שמונעת זאת) בכל גיל  כמעט, שלא הצליחה להרות בגלל איכות ביציות נמוכה בעקבות גיל גבוה או בעיה אחרת שבגינה לא מתאפשר היריון מהביציות שלה.

בנובמבר 2011 התחיל להיות מיושם החוק שמאפשר תרומת ביצית בארץ כאשר הכוונה היא לאפשר בעלויות נמוכות בהרבה תרומת ביצית עד גיל 54.

טיפול זוגי וקשיים רגשיים
ההחלטה להיעזר בתרומת ביצית אינה פשוטה ומגיעה לרוב אחרי ניסיונות רבים להרות, טיפולים הורמונאליים, אכזבות, תקוות ומעמסה נפשית לא פשוטה. תקופה של טיפולים יכולה מאד להקשות על בני הזוג ומומלץ מאד לקבל עזרה בטיפול זוגי. גם כדי להגיע להחלטה לגבי שימוש בתרומת ביצית מומלץ מאד להגיע לייעוץ ולטיפול זוגי. בטיפול אפשר לדבר על הכול. על הלבטים, החששות, הקושי בהוצאה הכספית, כל מה שמטריד בדרך.

חששות של נשים:
  • האם אוכל להתחבר לילד ש"אינו שלי" ביולוגית?
  • האם אני מוכנה "לוותר" ולהשתמש בתרומת ביצית?
  • מה אומרים והאם מספרים במשפחה, לחברים?
  • האם רלוונטי לספר לילד ואם כן איך ומתי?
  • אם יש כבר ילד מה מספרים לו ומתי?

חששות של גברים:
  • האם בת הזוג מוכנה באמת שתהרו מתרומת ביצית?
  • איך בת הזוג תרגיש לגבי העובר במהלך ההיריון?
  • האם זה ישפיע על הזוגיות?
  • האם אתחבר לילד באותו האופן כאשר גנטית הוא אינו מבת הזוג שלי?

כאשר יש בעיית פריון וההיריון אינו מגיע באופן טבעי ועובר עוד ועוד זמן להגיע להיריון המיוחל, יש לחשוב על כל הדרכים והאפשרויות. הכי טוב כמובן זה "לתכנן את מועד הלידה" ולהרות בדיוק לפי התוכניות...

אצל בני זוג רבים אין זה כך וצריך להרחיב את היריעה. החששות מאד רלוונטיים וכדאי במקביל להם, ביחד עם אי שביעות הרצון מהצורך ב"עזרה מבחוץ" גם לנהל דיון פנימי כל אחד מבני הזוג עם עצמו, ביחד, בטיפול זוגי ובכל הרכב אחר שמרגישים בו צורך. חשוב שההחלטה תהיה שלמה וטובה וללכת עליה כעל האפשרות הכי טובה להרות! זהו הרי היעד הסופי...
 

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078