קנאה בין בני זוג

קנאה בין בני זוג

גלול מטה

קנאה בין בני זוג

"ירוק מקנאה"  "קנאה עזה כמוות"  "קשה כשאול הקנאה"..... לנושא הקנאה מיוחסות אמוציות רבות. קנאה בין אחים, קנאה בחברים, קנאה בין שכנים  וקנאה בין בני זוג. הקנאה פנים רבות לה והפנים לרוב אינן מביעות שביעות רצון.


מה זו קנאה בין בני זוג?
יש כמה סוגים של קנאה שיכולים להופיע בין בני זוג. סוג אחד הוא הקנאה בהצלחה של בן הזוג.
בני זוג שחושבים ומרגישים שבן הזוג מוצלח יותר ממני ומצליח לנהל את חייו באופן טוב יותר ובשביעות רצון גבוהה יותר. קנאה שכזאת בבני זוג יכולה ליצור תחרות ויכולים להיות מאבקי כוח גלויים או סמויים.     

הקנאה יכולה להוביל לכעס ומירמור ובעקבות זאת לריבים וויכוחים נושא כמעט שעולה על הפרק.

סוג נוסף של קנאה הוא קנאה בתשומת לב יתר שמקבלת המשפחה של בן הזוג: הורים, אחים ומשפחה מורחבת, לעומת מה שמוקדש לבן הזוג.

קנאה זו יכולה להיות מאופיינת בכעס וריבים קשים על המשפחה המעורבת ביתר בחיי הזוג ובני זוג שמרגישים שההורים ומשפחת המוצא קודמים לבני הזוג. תחושת הקנאה יכולה להיות "אמיתית" כלומר שבן הזוג באמת תלוי ופונה לבני משפחתו קודם לשיתוף ופניה לבן הזוג שלו ולעיתים אין לה אחיזה במציאות אלא קיים כעס שקשור לדברים אחרים שמפריעים לבני הזוג ואחת התגובות היא הקנאה.

הקנאה בין בני זוג שהיא הקשה והבעייתית ביותר היא הפחד הלא רציונאלי שבן הזוג אינו נאמן. קנאה זו אופיינית יותר במצב שגברים מקנאים לבנות זוגן.

חוסר אמון בין בני זוג
הקנאה לבן הזוג שלנו, הקנאה הבלתי הגיונית והבלתי רציונאלית הוא מצב שללא סיבה, ללא רקע של בגידה, חוסר אמינות או כל סיבה אמיתית אחרת בני הזוג לא מאמינים לבני זוגם ומתנהגים כלפיהם בקנאות.

אתן כמה דוגמאות לקנאה שכזו ואשתמש לצורך דוגמא בתופעה הרווחת בהרבה שהיא גבר המקנא באשה. כמובן ישנם גם מקרים הפוכים.

הקנאה בבת הזוג מאופיין ב"איסורים" שונים ,בביקורת, מעקבים, פלישה לפרטיות, מרדף טלפוני אחר האישה כאשר הפחד והחשש הוא שהיא בוגדת.
לא צריכה להיות סיבה של ממש כייוון שההרגשה היא בסיסית וקשה לשנותה. גברים רואים שהאישה מתלבשת לעבודה ונדמה להם שהיא "הגזימה" קצת עם המחשוף, התבשמה "יותר" מהרגיל, התאפרה באופן מוקפד יותר. קנאה כזו אי אפשר לתת לה מענה בתוך הזוגיות כי בן הזוג בכל דבר יכול למצוא את הסימן לכך שבגדה או שהיא מתכננת לעשות משהו. מדובר בהרגשה שאין לה באמת אחיזה במציאות למרות שנדמה שאין צודק ממנה.

כל אישה תגיב אחרת בסיטואציה כזאת, יש נשים שינסו "להתחשב" בבני זוגם וימנעו מעצמן דברים שגרתיים ויחיו את חייהן ע"פ הפחדים של בני זוגם וישנן נשים שיתקוממו ויפתחו ריבים וכעסים על בני הזוג. שתי ההתנהגויות יכולות לגרור אלימות כי אין באמת מענה לסוג כזה של קנאה ובת הזוג המתחשבת ביותר לא תצליח להניע את בן זוגה מלחשוב שהיא רועה בשדות זרים.

איך מטפלים בבני זוג קנאים?
קינאה בתוך הזוגיות הינה בעייתית מאד. אי אפשר לנהל קשר זוגי תקין כאשר יש בן זוג קנאי וזה אמור בכל סוגי הקנאה המצוינים במאמר.
"קשה כשאול הקנאה" אינו נאמר לשווא, התמודדות עם רגשות קנאה כאשר אינה רציונאלית היא מקשה ביותר ואינה ניתנת לפתרון ללא קבלת עזרה מקצועית.

קודם יש צורך להודות שמדובר בקנאה ולהבין את הצורך בטיפול. אי אפשר לעזור למי שאינו מודה שישנה בעיה. השלב הבא הינו פניה לטיפול זוגי לקבלת עזרה. בטיפול הזוגי מבררים עם כל אחד מבני הזוג את המקום בו הוא נמצא מבחינה רגשית ואיך אפשר לנהל את הקשר טוב יותר. במקרים מסוימים יכול להיות צורך בעירוב אנשי טיפול נוספים להשלמת הצלחת הטיפול וקבלת מענה שלם לבעיית הקנאה.

במקרים של קנאה בין בני זוג יש להגיע לטיפול זוגי!
אי אפשר להשאיר את המצב כמו שהוא ולצפות שהקנאה תחלוף מאליה.
בואו לטיפול זוגי.
 

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078