האם ניתן לשקם זוגיות אחרי בגידה?

האם ניתן לשקם זוגיות אחרי בגידה?

גלול מטה
האם באמת אפשר? את השאלה הזו אני שומעת לעיתים אחרי שבני זוג שמגיעים לבד לרוב מספרים שבן/בת זוגם בגדו בהם . השאלה במקומה והתשובה אליה אינה חד משמעית ותלויה בעיקר ברצון של בני הזוג הבוגד והנבגד כן לנסות ומכל הסיבות הנכונות. את הסיבות אפרט בהמשך המאמר.


באופן בלתי מחייב אני אומרת כן. אפשר בהחלט לשקם קשר אחרי בגידה ואפשר לחיות חיים טובים בהרבה ממה שהיה קודם לכן. כדי שזה יקרה הדבר הראשוני שחייב להיות מלבד הרצון של השניים להמשיך לחיות יחד הוא שהטיפול הזוגי יהיה ממוקד בבניה של תשתית מבוססת יותר לקשר. כאשר מחליטים בני הזוג שהם רוצים כן לנסות לשקם את הקשר אז המבט חייב להיות קדימה ולא נכון לחזור ולדבר על הפגיעה.

אין מדובר ב"לסלוח ולשכוח" לוקח הרבה זמן עד שכאב הפגיעה עובר ולפעמים חודשים ארוכים יכול להישאר חוסר ביטחון, פחד וחשדנות כלפי בן הזוג הבוגדני.


כאשר מגיעים לטיפול זוגי, כדי להתגבר על הקשיים ולפסוע קדימה והלאה מהמשבר הגדול, לא נכון להמשיך ולהתעסק במה שהיה. ההתעסקות בהאשמות, בביקורת וב"רדיפת" בן/בת הזוג הבוגדים אינה מאפשרת את הפינוי הרגשי המתבקש כל כך וגם הנכון לרגעים אילו. אין שום אפשרות להתקדם כאשר ממשיכים לחזור ולהאשים את בן הזוג על איך עולל לכם דבר כזה. למקום הפגיע צריך לתת מענה בצורה של הבעת רגשות.

ביטויים של כאב, קושי, פחד, חוסר וודאות. את הרגשות חשוב מאד להעביר והם הכרחיים לריפוי ולשיקום. כאשר בן זוג אומר "קשה לי", "אני מפחדת שזה יקרה שוב", "אני לא יכול לסמוך עליך", לביטויים כאלה אפשר לתת מענה אפשר לתת להם פידבק.              
                                      
טיפול זוגי- מהלך הטיפול
הסיכום הראשון אחרי שבני הזוג מספרים את הסיפור שלהם הוא שהקשר שהיה  - נפסק!  אי אפשר לשקם קשר ולהיות בטיפול זוגי כאשר אחד מבני הזוג משקר ומנהל במקביל עוד סוג של קשר ולא משנה מאיזה סוג- התכתבות, טלפונים, מיילים, שיחות במסנג'ר כל סוג של קשר חייב להיפסק. אם ישנה יוזמה שממשיכה מהצד השני אז יש לטפל בזה ולסגור לחלוטין את הפרשייה.  

כאשר מדובר בקשר עם משהו/משהי ממקום העבודה צריך גם כן לדאוג ככל האפשר לנתק את הקשר ואם זה בלתי אפשרי אף לשקול לעשות פה שינוי. ישנה חשיבות גדולה לשקיפות ובמיוחד בתחילת הטיפול, בני זוג שימשיכו להרגיש לא בנוח כאשר אין להם הביטחון שבני זוגם "נקיים" מהקשר- אין סיכוי לשקם את הזוגיות במצב שכזה. המהלך בטיפול הזוגי מחייב ודורש.
          
איך הגענו למצב הזה?
אין לעולם ומשום סיבה לבני זוג לקיים עוד סוג של קשר כאשר הם כבר מחויבים בחברות או בנישואין. אבל ברוב המערכות הזוגיות ישנם תנאים שקדמו לבגידה. הסיבות יכולות להיות רבות והערוץ המרכזי עליו יושבת הבגידה היא "צרכים שאינם ממומשים".

לא תמיד בני זוג יכולים לשים את האצבע על מה בדיוק ומתי החלו להרגיש שאין להם מענה לצרכים אבל כשמתחיל להיות פחות טוב, יותר קשה, פחות מענה, יותר מתח- מחפשים את החוסר במקום אחר. לחפש מחוץ לקשר אינו נותן מענה מושלם כי צריך להסתיר, חיים בקונפליקט ובפחד שזה יתגלה אבל יש מי שמוצאים עצמם מייצרים את ההנאה החסרה- בחוץ. 

מדוע כן טיפול זוגי?
לטיפול זוגי בעקבות בגידה כדאי להגיע בכל מקרה ובכל מצב.  גם אם אתם בטוחים שאתם רוצים להיפרד, להתגרש, אינכם יכולים לשאת את המחשבה על המשך הקשר ולא תסלחו לבני זוגכם לעולמים- לבוא בכל זאת לטיפול זוגי. גם אם המסקנה היא שצריך להיפרד וישנם בני זוג שעבורם זאת האפשרות היחידה - חשוב ביותר לסגור את הקצוות ולעשות עיבוד רגשי. ישנה חשיבות גדולה לכך. להיפרד כאשר הפגיעה הינה בעוצמה כל כך גדולה ללא מתן מענה לכאב-  אין זה נכון. 

כאשר יש ילדים ישנה חשיבות גדולה עוד יותר ויש צורך כמובן לנהל את הפרידה בצורה מעודנת ככל שרק אפשר . את הכאב אפשר גם לפרוק ולעשות לו עיבוד בטיפול פרטני אבל טוב בהרבה כאשר שני בני הזוג נמצאים.                            

פרידה וגירושין הינם מהלך רגשי קשה ביותר גם ללא פגיעה של בגידה ועדיף להיפרד כאשר מרגישים מעט יותר מפויסים וקצת יותר רגועים. פרידה במצב של מתח גבוה וכעס גדול יכולים להשאיר את בן הזוג שבגדו בו מריר וכועס גם הרבה אחרי הפרידה. רגשות טינה משאירים חותם שאינו מרפה וכאשר יש ילדים יש צורך להיות בקשר קבוע עם בן הזוג ממנו נפרדנו בכאב ובקושי גדולים כל כך.


לסיכום:
כאשר אין מענה לצרכים, מפסיקים לדבר, לא נוצרה מלכתחילה תשתית תקשורת טובה, אתם מזהים קושי ודברים אינם מספקים- להגיע לטיפול זוגי!      

זאת נקודת הזמן המתאימה ביותר ומרובת הסיכויים לטיפול זוגי! לא להישאר עם הספק, לא להתפשר על להיות לא מרוצים ולא להסתפק עם מה שיש - כן אפשר לחיות טוב יותר.

בכל נקודת זמן באשר אתם לא לוותר על עצמכם ולהגיע מוקדם ככל שאפשר לטיפול זוגי.  גם בני זוג צעירים, מבוגרים בני זוג בזוגיות צעירה ושאינם נשואים- הקדימו ובואו לטיפול זוגי.
 

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078