טיפול זוגי וכעס

טיפול זוגי וכעס

גלול מטה
כעס הוא אחד הרגשות החזקים ביותר שחווים בני זוג האחד כלפי השני. גם כאשר חיים בטוב, אוהבים, שבעי רצון, הכעס שם וקיים.

אז מדוע אנחנו כועסים על בני הזוג שלנו?
הסיבה העיקרית לכעס במערכת זוגית היא הציפייה. כאשר אנו חיים בבית עם ההורים אנו מצפים מהם שיבינו אותנו, יענו לצרכים שלנו, ירגישו מבלי שנספר למה אנחנו זקוקים. אותו סוג של ציפייה יש מבני זוג שמקיימים קשר קבוע. הציפייה הטבעית היא שהאדם הקרוב אלינו ביותר, האדם איתו אנחנו חולקים מגורים, נמצאים בקשר אינטימי יהיה זה שיענה לצרכים שלנו ויבין אותנו יותר מכל אדם אחר. הצורך הזה הינו טבעי ונורמאלי.

כאשר הצרכים שלנו אינם נענים, איננו מובנים, איננו מקבלים פידבקים, פרגון, אהדה ועוד... מתחילה בנייה של רגש הכעס. הציפייה הבלתי ממומשת והבלתי מדוברת הופכת לרגש הכעס שהולך ונבנה לאורך החודשים והשנים בזוגיות.

איך מטפלים ברגשות אילו ואיך נמנעים מלהרגיש כך?
אחת הדרכים להימנע מהכעס או למזער אותו היא  ת ק ש ו ר ת       
תקשורת בין בני זוג צריכה להיות דרך, צריכה להוביל, להיות עמוד השדרה של הקשר. בזוגיות צעירה מומלץ מאד לבסס יסודות של תקשורת. ללמוד לשתף את בני הזוג במחשבות שלנו, בבקשות שלנו וברגשות שלנו.                

זה נראה כמעט מובן מאליו ומחויב המציאות אבל זוגות רבים אין בבסיס היחסים שלהם תקשורת פתוחה והם נמנעים מלדבר את הדיבור הרגשי. זוגות רבים מתחילים לדבר כאשר כבר הכעס ישנו והדיבור הוא דיבור שנובע מכעס. דיבור כזה יש בו ביקורת כלפי בן הזוג , אכזבה, טינה , מרמור ורגשות שליליים נוספים. 

בשלב זה התקשורת איננה מקדמת ואנו נשארים לא מובנים ולא מסופקים. כדי לשחרר את הרגשות יש להתחיל לנהל תקשורת "בזמן אמת". תקשורת בזמן אמת הינה הבאת הרגש הקיים בו ברגע שחשים אותו. לדוגמא:אם אני רוצה שבן זוגי ישטוף כלים, יתלה כביסה, יספר סיפור לילד - להעביר את המסר באותו הרגע. הציפייה שהוא יבין לבד שאם יש כלים בכיור הם לא ישטפו מעצמם או כל הנחה אחרת איננה נכונה ואיננה מציאותית. אין זה נכון לכעוס על משהו שאינו רואה דברים כפי שאנחנו רואים אותם. כאשר הבקשה, הרגש שמאחוריו נאמרים בזמן אמת הם נטולי כעס ויש סיכוי גדול יותר שיקבלו מענה הולם. כאשר נאמרים דברים אחרי או הרבה אחרי האירוע עצמו הכעס עולה וגואה והסיכוי שהבקשה שלי תענה - נמוכה. כאשר הכעס הופך להיות דרך התקשורת היחידה ישנם ריבים רבים שקשה לפתור וחוסר שביעות רצון מבני הזוג שלנו.

טיפול זוגי - איך יוצאים מזה?
אחת הדרכים ללמוד לנהל תקשורת ללא כעס זה בטיפול זוגי. בטיפול הזוגי ישנו שיקוף התקשורת מהמטפלת הזוגית ולימוד דרכי התקשרות אחרות. קודם השינוי צריך לזהות להבין ולהודות שזו דרכינו עד עתה ואיך ממשיכים מכאן. לזוגות שאינם יכולים לעשות זאת לבד מומלץ להתייעץ וללכת לטיפול זוגי.

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078