זוגיות בהיבט החיובי

זוגיות בהיבט החיובי

גלול מטה
כל אחד ואחת מאיתנו מתבונן על עצמו, על חייו וחושב עליהם דבר מה. יש שמתבוננים בשביעות רצון, יש ששופטים, יש שחושבים שהיו יכולים להצליח יותר ויש שכועסים על אילו שלא עושים למענם מספיק. כל אחד מנקודת המבט שלו מרגיש דברים וחושב מחשבות, גם אם אילו אינן באות לידי ביטוי הן עדין שם ומשפיעות על איך יהיו חיינו.

גם על החיים הזוגיים שלנו אנו עושים התבוננות או על ההיעדר שלה ואנו מוצאים עצמינו מתעסקים בזה לא מעט. האם טוב לי יחד איתו? האם היא האישה להינשא לה? גם אם השאלות אינן הרות גורל הן שם. 

טיפול זוגי - להתבונן באור חיובי

מהי זוגיות בהיבט החיובי והאם זהו משהו לשאוף אליו?
זוגיות בהיבט החיובי היא קודם בחירה להסתכל ולהתמקד בטוב בזוגיות ובטוב בבני הזוג. התמקדות בטוב וחשיבה חיובית הן בסיס קיומי ראשוני ליצירת זוגיות שתהיה חיובית גם כן. מי שרואה אצל עצמו את הטוב ויודע להעצים אותו ומהצד השני מכיר בחלקים הטובים פחות ויודע להוריד מהם את הפוקוס - יוכל בנקל לנהל קשר זוגי טוב.

איך יכולים בני זוג לעשות שינוי ולהתמקד בחיובי? איך אפשר להיות חיוביים כלפי בני זוג שאינם משתפים פעולה, אינם נענים לבקשותינו ואינם מעוניינים כלל לשנות את התנהגותם?     

כאשר קשר זוגי נקלע למשבר כל אחד מבני הזוג מתבצר בצדק של עצמו, מרגיש שהשני "לא בסדר" והנטייה הטבעית היא להאשים את  בן הזוג במשבר ובקושי. ממצב כזה כאשר כל אחד חושב שהצדק עימו אין אפשרות לתקשר בצורה מקדמת. 

במצבי מתח וריב קורה המודל הבא: בני הזוג מאוכזבים/כועסים/מרירים ומביעים את התסכול הכעס או המירמור בהאשמת השני, או בסגנון דיבור תוקפני/תקיף, או בסגנון "תלונתי". 

מקרה של בני זוג שמתקשים להוציא החוצה את הרגשות שלהם יכולה להיות תקשורת של שתיקה, מפסיקים לדבר ולא מספרים על מה ולמה הוכרזה השתיקה (ההנחה היא שבני הזוג אמורים להבין למה אני כל כך כועס/ת).

בשני המקרים מדובר על התמקדות בשלילי ללא יכולת לצאת לדרכים אחרות. כאשר הפוקוס הוא על האשמת בני הזוג בבעיה שנקלעה אליה הזוגיות - אי אפשר לנהל תקשורת כלל והמעגל של הדיבור נסגר.

טיפול זוגי - איך לעשות אחרת? התמקדות בחיובי

טיפול זוגי יעזור לכם להתמקד בחיובי לשים דגש על מרכיבים של הנאה וסיפוק. הנאה יכולה להיות הנאות חושיות גופניות: סקס, אוכל טוב, מוסיקה רומנטית ועוד... והנאות הקשורות לחוויה בעקבות צפייה בסרט נהדר, קריאת ספר מרתק, התבוננות בחוויה אסטטית כל שהיא - כל מה שמסב לנו הנאה והחושים שלנו קולטים אותו כחוויה מעוררת הנאה. 

ככל שאנו מסופקים יותר ויש בחיי יותר "זמן הנאה", כך הזיכרון של ההנאה ממשיך להשפיע עלינו בזמנים אחרים גם כן. כאשר המערכת הזוגית מכירה בצורך וכל אחד מבני הזוג ביחד או לחוד שואפים לייצר זמן הנאה וסיפוק כך ירד הפוקוס מהביקורת והתלונות האחד על השני.

אי אפשר למצוא רווחה זוגית כאשר המיקוד הוא הרצון שהשני ישנה דרכיו או להוכיח שאני צודקת והוא טועה. כאשר גורם ההנאה ושביעות הרצון קיימים במסה מסוימת, מתפנה פחות מקום לחלקים הביקורתיים והשליליים.

בני זוג שיתבוננו על חייהם הזוגיים בהיבט החיובי ויעצימו ביחד ולחוד את ההנאה והסיפוק בחייהם - יש סיכוי גבוה שיחיו לפחות במרבית הזמן, חיים טובים ומאושרים.
 

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078