זוגיות והתפתחות אישית

זוגיות והתפתחות אישית

גלול מטה
טיפול זוגי - זוגיות והתפתחות אישית - שנינו ביחד או כל אחד לחוד? בזוגיות, בחיים המשותפים חולקים דברים רבים: בית, חדר, מיטה, חברים, ילדים ועוד... מגיע הרגע, מגיעה ההרגשה אצל חלק מן האנשים שצריך לעשות שינוי. במעגל החיים הרגשות כלפי דרך החיים, ההתנהלות האישית הבחירות השונות- משתנים.

מי שפעם חי בשביעות רצון, יכול לעצור ולהתבונן על חייו ולהבין שהצרכים שלו שונים היום הרגשות השתנו ורוצים לנהל אחרת את החיים. 
לעיתים מדובר בשינוי ספציפי: שינוי בהרגלים מזיקים, שינוי אורך חיים, תזונה, מקום מגורים, וכו' ולעיתים מדובר בשינויים שמונעים ממצב רגשי, רצון לעבור תהליך פנימי, שינוי תפיסות עולם, דרכי חשיבה, התבוננות על החיים במשקפיים אחרים מבעבר. 

התעוררות היא תהליך שקורה לאנשים רבים, מדובר במהלך חיובי לרוב, ברצון לשפר את החיים, להיטיב עם עצמינו ולקדם את עצמינו.

האם ואיזה מקום יש בתהליך האישי ההתפתחות האישית לבני הזוג שלנו? האם שינויים אישיים מועילים לזוגיות? האם הם מפריעים? האם מומלץ, או כדאי לעשות תהליך כזה במשותף?

זוגיות, התעוררות ומעגל החיים
תהליך של התעוררות ורצון, צורך בשינוי מגיעים בדרך כלל כתוצאה ממשבר. המשבר יכול להיות בעקבות אירוע מסוים, בעיה רפואית, גיל, קשיים במקום העבודה ועוד... הדרך לצאת מן המשבר היא מציאת דרך אחרת, מציאת המקום הרגוע שאיתו אפשר לחיות בטוב ובשלום עם עצמינו.

התעוררות לדרך חדשה בתוך הזוגיות

בני הזוג יכולים לקבל באופנים שונים את הצורך שלנו בשינוי. ישנם בני זוג שיקבלו בהבנה ובכבוד ויעזרו, יש כאלה שיצטרפו ובסקלה הפחות טובה - בני זוג שלא יקבלו את השינוי, יעבירו ביקורת וינסו לטרפד.

כאשר חיים עם בן /בת זוג רצוי שבני הזוג שלנו יהיו ערים ומודעים לדרכינו החדשה ואף יעזרו לנו. אבל מה עושים שכזה אינו קורה?                        

באיזו מידה בני הזוג שלנו צריכים לקחת חלק בעולמינו? האם בכלל?

ביציאה לדרכינו החדשה חשוב שחלק מן התכנון יהיה שיתוף בני הזוג בהרגשה שלנו.

רצוי ששיתוף ברגשות יהיה חלק אינטגראלי מהתקשורת אבל לפחות בתקופה המשברים שמולידה צורך בשינוי, חשוב לידע ולשתף את בני הזוג.
הצורך בשינוי יכול לאיים על בני הזוג וגם אם הם בוחרים לא לקחת חלק עליהם לדעת מהו הכיוון.  

בני זוג שלא ישתפו יתקשו ללכת בדרכם וייצרו משבר גם בזוגיות.

שנינו ביחד או כל אחד לחוד?
בני זוג רבים מגלים במשך החיים המשותפים שנקודת המוצא האישית שלהם השתנתה. מה שהתאים להם מאד – כבר לא מתאים בכלל. 

מי שמרגיש כך לא יוכל להיות שבע רצון משום דבר אם לא יעשה שינוי. בחיים המשותפים יש משיקים רבים אבל לכל אחד יש גם את עצמו לבדו והצורך ברוב המקרים אינו קשור כלל לבן הזוג.

שינוי אישי עושים לבד. מי שממקום השינוי שלו רוצה לגייס גם את בן /בת הזוג רצוי שיעשה זאת ממקום של שיתוף ברגשות ולא בצורת שכנוע. אפשר לעשות שינוי בתוך הזוגיות כאשר לא שותף אבל מכבד ונותן מקום ואפשר גם ביחד.

הרגשת הצלחה תהיה כאשר בני הזוג אינם מבקרים ו/או שיפוטיים ונותנים מקום לדרך החדשה. גם ביחד וגם לחוד.

טיפול זוגי והתפתחות אישית

ההתפתחות האישית אינה צריכה לבוא במקום או על חשבון הזוגיות. שינוי מכל סוג יכול לאיים על בני הזוג שחוששים שדברים לא יהיו כמו אתמול, שלשום ותהיינה מחלוקות וקשיים בתקשורת. כאשר יש כזה קושי חשוב ורצוי להביא את זה לטיפול הזוגי.

אם בני הזוג מרגישים צורך בשינוי, התפתחות רוחנית, פיתוח תחביב, שינוי מקום עבודה או כל שינוי שהוא, מומלץ לאפשר זאת, לכבד ולתמוך.  מי שגדול עליו ולא יכול לשתף פעולה- מוזמן להתחיל טיפול זוגי .

בטיפול הזוגי יהיה אפשר לפתוח את הנושא ולשוחח עליו ללא אמוציות ולנסות להבין את המניעים, הרגשות הנלווים והדרך החדשה.
 

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078