טיפול זוגי כשאין זוגיות

טיפול זוגי כשאין זוגיות

גלול מטה
מקובל לחשוב שטיפול זוגי מיועד לאוכלוסיית הזוגות: זוגות חברים, זוגות לפני נישואין, זוגות נשואים עם ילדים, זוגות בגילאים השונים ועם בעיות שונות ומגוונות.
טיפול זוגי אכן מופנה לזוגות במקומות שונים בחייהם הרוצים לעשות שינוי ושאינם מרוצים מהמצב הקיים.

קבוצת גדולה נוספת שיכולה להיעזר בטיפול זוגי הינם נשים וגברים פנויים ופנויות, הרוצים להיות בזוגיות. בחורות, בחורים בגילאים השונים שמסיבות שונות לעיתים ידועות ולעיתים לא ידועות -שאינם מצליחים לייצר קשר זוגי כלל או שמוצאים עצמם בקשרים שאינם מתאימים/מספקים/נכונים  ועוד...

להיות פנוי, ללא זוגיות בגילאים שכבר לרוב החברים יש קשר או כבר נשואים- אין זה נעים (מדובר כמובן באוכלוסיית הפנויים פנויות שמעוניינים להיות בזוגיות).

ישראל היא אחת המדינות שנישואין והקמת משפחה הם נורמה חברתית ומי שאינו מצוי במקום הזה יכול להיחשב חריג ויוצא דופן. זה תלוי כמובן בגיל, אם מדובר בגבר או אשה ובמוצא של המשפחה והתפיסות שלה בנושא הזוגיות וההעדר שלה.

נשים ללא זוגיות
מבין הפנויים והפנויות, הנשים הפנויות סובלות יותר מתדמית "הרווקה" וככל שהגיל עולה כך התדמית דבקה יותר. הקושי נובע מכמה סיבות שרובן סטיגמות חברתיות שאינם קשורות למציאות של כל אשה ואשה וודאי לא להכרות עימה. אשה לקראת סוף שנות ה-20 מצופה שכבר תהיה בקשר זוגי רציני וגם אם איננה נשואה אז שלפחות תהיה בקשר שמוביל לנישואין. "במעגל החיים" שנות ה-20 מיועדות ללימודים, רכישת מקצוע, עבודה ובמסגרות השונות בהן נמצאים - גם להיכרויות וקשרים זוגיים.

שנות ה-20 גם מתאימות מבחינה ביולוגית להתחלת ילודה וזו סיבה נוספת ללחץ והרצון להימצא בקשר זוגי. בשנות ה-20 קל יותר להכיר כי ישנה חשיפה גדולה במסגרות לימודיות וגם רגשית – עדין ישנן אופציות רבות, הכרויות, ניסיונות שידוך וחיכוך עם העולם הזה באופן החיובי שלו. פנויות בשנות השלושים מתקשות יותר. ב"מעגל החיים" בנות ה-30 חלקן כבר עם ילד או שניים וזהו גיל של הקמת משפחה.

התדמית החברתית של רווקה בגילאים אילו בעייתית יותר ומעגל ההיכרויות לעומת זה דווקא מצומצם יותר. שנות ה-30 הן שנים של ביסוס קריירה והתבססות כלכלית.
לחצים חיצוניים ופנימיים קיימים ליצירת זוגיות – השעון הביולוגי נמצא יותר במודעות וכל זה הולך ומתגבר ככל שהגיל מתקדם.

גברים ללא זוגיות

גברים פנויים לעומת נשים - קל להם יותר.
גברים רבים מרגישים רגשות דומים לנשים אבל גברים פחות נושאים בעול הרגשי המתלווה לרווקות. מבחינה חברתית גברים פחות מוטרדים ופחות לחוצים וממהרים, גם הם עצמם וגם בני משפחתם. 

המונח "רווק הולל" הומצא בוודאי ע"י גבר ואולי אף השילוב הלא נעים של "רווקה זקנה" ושניהם יכולים להיאמר כאשר הרווק והרווקה באותו הגיל בדיוק.

לגברים כביכול יש יותר זמן מבחינה ביולוגית ובשל כך חשיבות ההתמסדות לשם הולדת ילדים גמישה יותר. בשל התדמית הקלילה בהרבה של הגבר הפנוי קל יותר לגברים להכיר. בתפיסה שלהם ובתפיסה החברתית ישראלית "ידם על העליונה" מה שיכול לעשות אותם יותר בררניים, לבחור בנות צעירות בהרבה ובכלל להיות יותר בטוב עם היותם רווקים. ברור הוא שגברים רבים כמהים לזוגיות ומרגישים תדמיתית ורגשית לא טוב עם מצבם המשפחתי אבל בסה"כ לגברים ישנה רווחה גדולה יותר.

מדוע אני לא בזוגיות?
שאלה זו שואלים עצמם רווקים ורווקות רבים: "למה אין לי בן זוג? למה אני לא מתמיד בקשר? כולם סביבי כבר מתחילים להתחתן ואני אפילו לא קרובה לזה..."
להיות שונה מרוב החברים מהשכבה, הצבא הלימודים - אין זה פשוט.

להיות מוזמנת, מוזמן לחתונות, אח"כ לבריתות, בר-מצוות ושאר אירועים משפחתיים זה לא קל.  רוב הפנויים לא באמת נבדלים מחבריהם "שהצליחו" להיות חלק מהחברה הנורמטיבית שהרוב רוצים להיות חלק ממנה. הם לא פחות מוכשרים, פחות יפים או מוצלחים ואין זה ממש משנה גם מהי הסיבה.

משנה שרוצים – וזה לא מצליח.

חוסר ההצלחה בונה תדמית אישית שלילית שאינה מחוברת למציאות אבל קורה רבות שנשים, גברים מרגישים רגשות שליליים על עצמם ומסתכלים על עצמם רק דרך חלון "ההצלחה" או אי "ההצלחה" בתחום הזוגי. אנשים מוכשרים וטובים מרגישים שערכם נמוך רק בשל כך שאינם בקשר זוגי ו/או לא נישאו.
קשה ולא מומלץ לחיות עם נטל כזה.

בטיפול זוגי אפשר לטפל בקושי, לברר מה קשה, איך אפשר להרגיש טוב יותר שווה יותר ושמח יותר ללא קשר להיותי בזוגיות או לאו.
בטיפול זוגי אפשר להכיר טוב יותר את עצמינו ודרכינו למציאת בני זוג וללמוד לעשות אחרת כך שכן תהיה זוגיות.
רווקים ורווקות, פנויים ופנויות בכל גיל ובכל מצב שמרגישים את חוסר שביעות הרצון מרווקותם - הגיע הזמן להתחיל טיפול זוגי .

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078