כלה, חמות - יש בעיות?

כלה, חמות - יש בעיות?

גלול מטה
כלה וחמות נחשב לצרוף שמעורר רגשות וחלק מהם רגשות שליליים.
בכל משפחה כמעט יש "עניין" כלשהו סביב הנושא וגם אם אינו שלילי וישנם יחסים טובים אז יש על זה הדגשה "אני וכלתי דווקא מסתדרות מצוין".                        
מדוע יש עניין בצרוף הזוגי של כלה וחמות?
מדוע אצל חלק מן המשפחות ישנן בעיות?

הקשר בין כלה וחמות הוא תוצאה של נישואין או של קשר זוגי רציני עם הבן.
האמא שילדה את בנה, גידלה אותו והייתה "האישה הראשונה בחייו" הדמות הנשית החשובה ביותר - מקבלת משניות.  

ההליך הוא כמובן טבעי ונכון וכל אמא רוצה שהבן שלה יהיה בקשר זוגי רציני ויתחתן עם אהובתו אבל ישנם רגשות גם אם אינם ברורים ומובלטים אף לאם בעצמה של אובדן הבן. אישה אחרת היא היום "שייכת" לילד שלה והיא מקבלת מעמד אחר.

ישנן אמהות שמתקשות בתהליך הפרידה (הפרידה הסימבולית מהתפקיד הנשי בחייו של הבן ) ומביעות את הקושי בהתנהגות כלפי הבן וכלפי הכלה.

התנהגות כלפי הבן יכולה להיות אמירות כמו " מאז שאתה איתה לא רואים אותך יותר..."
הערות לבן על הכלה "שמתי לב שהיא... (הערה ביקורתית על הכלה)  והערות ישירות יותר כלפי הכלה עצמה - איך היא מדברת, איך היא מטפלת בילדים, איך היא לא... וכו...
התנהגות כזו של האמא מאד מכבידה על בני הזוג וכאשר לא יודעים להתנהל מול זה כמו שצריך נוצר מתח גדול יותר גם בין הכלה והחמות וגם בין בני הזוג.

בעיה נוספת שיכולה להיות בין כלה וחמות היא מכיוון הכלה.
הכלה נישאה עם הבן כי היא אוהבת אותו ובחרה בו והיא מקבלת עליה באופן עקיף גם את המשפחה שלו.  בכל משפחה יש מערכות יחסים שונות בין בני המשפחה וכל אחד מכיר בעיקר את מה שקורה אצלו במשפחה. התנהגות מעט שונה או מאד שונה יכולה להתקבל אחרת אצל כל כלה.

יש כלות שמקבלות באהבה וללא ביקורת את המשפחה ואת החמות שלה ויש כלה שתתקשה לקבל התנהגויות מסוימות. ההתנגדות יכולה להיות מועברת דרך הבן באופן ישיר " אני לא מוכנה לאכול כל יום שישי אצל ההורים שלך" או בצורה עקיפה - מציאת סיבות שונות למה אי אפשר להיפגש, תירוצים והתחמקות בכל מה שקשור לאירועים ומפגשים משפחתיים ועוד...
גם במקרה הזה נוצר מתח בין בני הזוג וכמובן בין החמות והכלה המתחמקת.

איך אפשר לשנות את המצב מבלי לשנות את הנפשות הפועלות?

נראה לפעמים שהמצב אינו בר תיקון וצריך לעולם לחיות במתח. יש אפשרות לעשות שינוי לטובה ודרושים נכונות ושינוי בגישה.

שינוי בגישה מכיוון הכלה:
הכלה היא זו שמצטרפת ומשפחה והיא גם צעירה יותר ונוחה יותר לשינוי גישה .
בסיס השינוי הוא - כבוד. לכבד את האמא, לקבל ולכבד את מקומה ולתת לה מקום בחיי הבן (בן הזוג שלכן) אמא, חמות שתרגיש שהכלה "איתה" תרגיש פחות מאויימת ומלכתחילה תפרגן לה יותר.

אמא שתרגיש שהכלה לא "לקחה לה את הילד" כי הוא ממשיך לבקר, להתקשר, להתנהג עם האמא באותו האופן כמעט תצליח לשחרר ולקבל שינויים שיקרו באופן טבעי.

ברור שכאשר יש בת זוג הזמן צריך להתחלק אחרת אבל ההרגשה בהתחלה צריכה להיות שהשינויים אינם משמעותיים.  מערכת יחסים שתתחיל כך תתפתח למערכת יחסים טובה ופורייה מה שייטיב לכל המשפחה ולבני הזוג כמובן.

שינוי בגישה מכיוון החמות:
החמות גידלה את בנה ועתה הוא רוצה לבנות לעצמו משפחה. המהלך הוא טבעי ורצוי כמובן.  גם מכיוון החמות צריך להיות כבוד. גם לכבד את הבחירה של הבן - האישה שבחר מתאימה לו, נענית לצרכים שלו, מעניקה ואוהבת. לסמוך על הבחירה שלו.

הכלה גם כן נכנסת למשפחה חדשה וצריך לקבל אותה באהבה ובכבוד כבת הזוג של הבן. כלה שתרגיש שמקבלים אותה, לא מעבירים עליה ביקורת (באופן סמוי או גלוי) ומפרגנים לה - תרגיש טוב עם המשפחה החדשה והתקשורת והיחסים איתה יהיו טובים.

גם אם עברו חודשים, שנים והיחסים אינם טובים - אפשר לשנות את הגישה.
לא חייבים לנהל שיחות משפחתיות ו"לדבר" על הקשיים - צריך כל אחד מכיוונו להיות פחות ביקורתי, פחות שיפוטי, לכבד את המקום של כל אחד ולנסות לחשוב עליו ולו דבר טוב אחד.  גם אם השינוי בגישה הוא מכיוון אחד יהיה שינוי גם מהכיוון השני.
מי שמרגישה שמתנהגים אליה אחרת באופן אוטומטי תשנה את התנהגותה ויחסה גם.

כלה, חמות - יש עוד בעיות?

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078