טיפול זוגי - לא קשה בכלל

טיפול זוגי - לא קשה בכלל

גלול מטה
 
לטיפול זוגי בהשוואה לטיפולים פסיכולוגים אחרים, זוגות מתקשים בהחלטה להגיע לטיפול. לרופא ברור שנלך שכואב לנו, לפסיכולוגית נלך כשלא טוב לנו ולטיפול זוגי מתי הולכים? 
מה צריך לקרות לנו, איך אנו צריכים להרגיש כדי שנעשה החלטה ללכת?

בניגוד לשאר הטיפולים שעוסקים ביחיד, הטיפול הזוגי מטפל בשניים, בזוגיות וגם אם אחד מבני הזוג יוזם ומוביל את הדרך לטיפול וכאן טמון הקושי. זוגיות, נישואין, חיים משותפים נתפסים מבחינה חברתית כאירוע מכונן בחיי זוג.
בחיים האלה ישנה אהבה, שמחה, ביטחון וכל הדברים הטובים. רוב האוכלוסייה רוצה בנישואין, רוצה לחיות בזוגיות ומי שהתחתן – הצליח! נישואין ו/או חיים בזוגיות הם אכן כאלה ונותנים הרבה סיבות להרגיש טוב.

אז מה קורה שכבר לא מרגישים כל כך טוב?

למרות האושר הגדול שהוא חלק מהזוגיות יש גם חלקים אחרים שזוגות פחות רוצים להיתקל בהם שגם הם חלק מחיים משותפים. כיוון שתדמיתית זוגיות משווקת כחיובית - קשה להודות שפחות טוב ועוד יותר קשה להודות "בציבור" שצריך עזרה.

לטיפול זוגי מומלץ ללכת כאשר אנו כועסים ומאוכזבים מבן/בת הזוג שלנו ולא מצליחים לשפר את ההרגשה בשיחות משותפות. יש חשיבות בגילוי המוקדם של הרגשות ובשיתוף.
בני זוג שמרגישים רגשות כעס, אכזבה ולא יכולים לשתף את בן הזוג בצורה מכובדת ולא בזמן ריב - הולכים ומתרחקים. הריחוק גורם לכעס ולתסכול גדולים עוד יותר ולהרגשה שאין מוצא.  כאשר יש ילדים יש לקחת אחריות גדולה עוד יותר ולהיות מודל חיובי לילדים, להיות מבוגרים שלוקחים אחריות על החיים שלהם ומטפלים בקשיים כאשר הם ישנם.

איך להתמודד עם הקושי שבחשיפת הרגשות שלנו?

הטיפול הזוגי דורש שיתוף. כדי לבנות תקשורת טובה יותר ולא לחזור על הטעויות שהביאו אותנו לטיפול מומלץ לספר ולדבר. למי שמתקשה חשוב שידע שאת הקצב קובעים המטופלים, כל אחד על פי רצונו ויכולתו. לעיתים מגיעים עם יכולת גבוהה יותר ולעיתים מרגישים סגורים ולא מעוניינים לדבר. הטיפול הוא תהליך ודרך וכל שצריך לעשות זה להשתדל ולרצות לשנות את הראוי שינוי. 

טיפול זוגי רגע לפני המשבר:
כמו בכל טיפול מומלץ להגיע לפני הכאב הגדול. לא צריך לחכות למשבר הגדול לצעקות הרמות או לשתיקות הכבדות, צריך פשוט ללכת ולקבל עזרה.

יש לכם שאלה? חייגו 052-3336078